MANİSA BELEDİYESİ Resmi İnternet Sitesine hoşgeldiniz

Diyanet Eğitim Merkezi Açıldı

BAŞTA Manisa olmak üzere, tüm Ege Bölgesi’ne hizmet verecek olan Manisa Diyanet Eğitim Merkezi, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Eğitim Merkezi’nin açılış törenine Devlet Bakanı Bülent Arınç, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile birlikte Belediye Başkanı Cengiz Ergün de katıldı.

Yapımına 1998 yılında başlanan Diyanet İşleri Başkanlığı Manisa Eğitim Merkezi’nin açılış törenine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Belediye Başkan Yardımcısı Azmi Açıkdil, Manisa Milletvekilleri Hüseyin Tanrıverdi, Uğur Aydemir, Selçuk Özdağ, Muzaffer Yurttaş, Diyanet İşleri Başkanlığı Manisa Eğitim Merkezi Müdürü Osman Eğin, Diyanet Eğitim Merkezi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı ve Manisa Belediyesi eski Başkanı Zafer Ünal, din görevlileri, kurum müdürleri ve davetliler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından İstanbul Fatih Cami İmam Hatibi Osman Şahin'in Kur'an-ı Kerim okuduğu açılış programında, merkezin tanıtım filmi gösterildi. Törende bir konuşma yapan Diyanet Eğitim Merkezi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı ve Manisa Belediyesi eski Başkanı Zafer Ünal, Manisa Belediyesi’nin yaptığı katkılar ve verdiği desteklerin önemli olduğunu ifade etti, eski Başkan Bülent Kar ve yeni Başkan Cengiz Ergün’e teşekkür etti.

İslam Kendisini Bilgiyle Özdeştirmiş Bir Dindir

Törende konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, dindar olmanın, mümin olmanın, yeryüzünde en büyük paye olduğunu, ancak bunun ilimden yoksun olması durumunda taassubun ortaya çıktığını ve insanları birleştirmeye gelen dinin ayrıştırıcı bir unsura dönüştüğünü söyledi. Görmez, Manisa'da hayırseverlerin katkılarıyla yaptırılan Diyanet İşleri Başkanlığı Manisa Eğitim Merkezi'nin açılış töreninde, diğer tüm dinler için söyleyebileceği gibi özellikle İslam dininin, kendisini bilgiyle özdeştirmiş ve kendisinden önceki dönemle bilgiyle ayrılmış bir din olduğunu ifade etti.

Manisa İçin Gecikmiş Bir Hizmetti

Görmez’in ardından kürsüye gelen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da bir konuşma yaptı. Arınç, açılışı yapılan merkezin, imece usulüyle herkesin katkıda bulunmasıyla gerçekleştirildiğine işaret ederek, katkı verenlere teşekkürlerini ifade etti. Merkezin, Manisa için gecikmiş bir hizmet olduğunu dile getiren Arınç, “İnşallah şimdi ihtisas ve sanıyorum kıraat üzerine burada büyük hizmetler yapılacak. Pek çok ülkeden buraya kursiyerler gelecek. Manisa'nın saygınlığı, rahmeti, bereketi, inşallah bu güzel yüksek ihtisas merkezimizin faaliyete geçmesiyle en güzel halini alacak. Hayrı, emeği geçen bu işi bu noktaya getiren bütün arkadaşlarımızdan Allah razı olsun” dedi. Törende, konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz ve Belediye Başkanı Cengiz Ergün ile hayırseverlere, Eğitim Merkezi’ne sağladıkları katkılar nedeniyle plaket takdim etti. Daha sonra protokol üyeleri, merkezin açılış kurdelesini birlikte kesti.

Büyümesi İçin Belediye Destek Vermişti

Manisa Belediyesi, Manisa Diyanet Eğitim Merkezi’nin yapımı sırasında dönemin Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu’nun talebi üzerine 2 bin 500 metrekarelik Belediye’ye ait olan alanı, Eğitim Merkezi’ne bağışlamış, merkezin büyütülmesine destek vermişti. Bunun yanı sıra çevre düzenlemeleri ve bahçe peyzajı da yine Manisa Belediyesi tarafından gerçekleştirildi. Bu nedenle Diyanet Eğitim Merkezi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı ve Manisa Belediyesi eski Başkanı Zafer Ünal konuşmasında, Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Başkan Yardımcısı Azmi Açıkdil, Fen İşleri Müdürü Cem Çöllü ve Park-Bahçe Müdürü Serpil Çakır’a teşekkür etti.

Oluşturma Tarihi : 07.01.2012
Okunma Sayısı : 4105