MANİSA BELEDİYESİ Resmi İnternet Sitesine hoşgeldiniz

Başkan imar planı kapsamındaki mahalle muhtarlarıyla buluştu

MANİSA’da 1989 yılından beri yapılmayan revizyon imar plan çalışmaları kapsamında Fatih, Yeni Mahalle, Cumhuriyet ve Hafsa Sultan Mahallesi’ni kapsayan revizyon imar planı çalışmaları, 4 mahallenin muhtarlarına anlatıldı. İtirazlar sonucu çalışmaları yeniden ele aldıklarını belirten Belediye Başkanı Cengiz Ergün, kimseyi mağdur etmeyecek, sosyal donatı alanlarının ve geniş caddelerin yer alacağı yeni revizyon imar planı çalışmalarının akıllarda soru işaretleri bırakmayacak şekilde ilgili mahalle sakinlerine toplantılarla aktarılacağını söyledi.

Yeni Mahalle, Hafsa Sultan Mahallesi, Fatih Mahallesi ve Cumhuriyet Mahallesi’ni kapsayan revizyon imar planı çalışması ile ilgili Belediye Encümen Salonu’nda toplantı düzenlendi. Toplantıya Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Belediye Başkan Yardımcısı Mimar Azmi Açıkdil, Manisa Belediyesi Plan-Proje Müdürü Taner İçöz, Yeni Mahalle Muhtarı Nurettin Akın, Hafsa Sultan Mahallesi Muhtarı Bektaş Kılınç, Fatih Mahallesi Muhtarı Mustafa Eren, Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Eşref Yılmaz ve şehir plancıları katıldı. Yenilenen revizyon imar planı çalışmaları ile ilgili katılımcılara ön bilgi veren Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Çalıştığımız, Meclis’e getirdiğimiz, mevcut o bölgedeki 4 mahallemizde bulunan imar plan değişiklikleri ile ilgili bir dönemden geçiyoruz. Aşağı yukarı askı süresinde 900 taneye yakın gelen itirazlar sonucunda, yaptığımız toplantılarda da açıkladığımız gibi, şehir plancısı ile yaptığımız toplantılarla bu süreci yaşadık. Geçen Meclis’te de söylediğim üzere, bu bölge Manisa’nın belli dar bir bölgesi. Tabi ki daha önceden, yani en son hazırlanmış olan imar plan revizyon çalışmaları, dar kapsamda, sosyal donatıların, yeşil alanların, okulların, diğer sosyal-kültürel alanların çoğaltılması noktasında dar alanda kalması nedeniyle çok fazla oynama esnekliğimiz olmadan hazırlanan bir plandı. Bu da bildiğiniz üzere, adalar bazında 6 ve 7 kat üzerine imar planları hazırlanmıştı” dedi.

Halkın menfaatine olacak, mağduriyet olmayacak

Manisa Belediyesi olarak kentin bütününü kapsayan ve 1989 yılından beri yapılmayan revizyon imar planı üzerinde çalışma yaptıklarını belirten Başkan Ergün, “Bu da geçtiğimiz ay Meclis’ten İmar Plan Komisyonu’na sevki yapıldı. Bugün itibariyle de İmar Komisyonu, Manisa’nın bütününde olan planlarla ilgili çalışmanın startını verecek. Bu da kapsam içerisinde olduğu zaman, bize daha bir rahatlık ve esneklik sağlıyor. Sosyal donatı alanlarının daha fazla, caddelerin daha geniş olabilmesi, binaların vatandaş noktasında onların yararına olabilecek esnekliği getirebildiği için yeni bir plan çalışması yapıldı. Tahmin ediyorum, burada vatandaşın oradaki bir kentsel dönüşüm noktasında yeni yapılaşmaları, yeni bir Manisa’nın orada tekrar daha müreffeh, insanların doğalgazdan, geniş caddelerden, geniş parklardan faydalanabildiği bir sosyal donatı alanlarıyla planlaması düşünülen bu alanların onların menfaatine olabilecek, yani yarın yerini müteahhide verme noktasına geldiğinde onların şuandaki konumlarını mağdur etmeyecek, ihtiyacına cevap verebilecek tarzda bir çalışma ortaya çıkarılacak. Bunlarla ilgili teknik detayları Şehir Plancısı arkadaşımız verecek” diye konuştu.

Muhtarlara çalışmalar anlatıldı

Konuşmanın ardından toplantıya katılan şehir plancıları, 4 mahallenin muhtarına yeniden düzenlenen revizyon imar plan çalışması hakkında örnekler üzerinden bilgilendirmede bulundu. Kentin önemli sorunu arasında olan ve bölgede yaşayan vatandaşların da sabırla beklediği yeni revizyon imar plan çalışmalarının vatandaşların menfaatine olacağına inandıklarını ve bu doğrultuda Belediye’ye destek olacaklarını ifade eden ilgili mahalle muhtarları da, çalışmaların hem mahalleleri için, hem de Manisa için hayırlı olması dileklerini sundular. Muhtarlar, konu ile ilgili akıllarında kalan soruları Başkan Ergün ve şehir plancılarına sorarak, fikir alışverişinde bulundular. Toplantının devamında da Belediye Meclisi’nde grubu bulunan parti grup başkanlarına bilgi verildi.

Oluşturma Tarihi : 16.08.2012
Okunma Sayısı : 5535