Merhaba!
Ben sürekli geliştirilmekte olan Manisa Büyükşehir Belediyesinin yapay asistanıyım.
Size her zaman doğru bilgiyi veremeyebilirim ama yine de elimden geleni yapacağım 🙂
Size nasıl yardımcı olabilirim?

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, IP adresiniz otomatik olarak toplanır.
Bu bilgi, güvenlik önlemlerimizi artırmak, hizmet kalitemizi iyileştirmek ve yasal gerekliliklerimizi yerine getirmek için kullanılmaktadır.
IP adresiniz, kimliğinizi doğrudan belirlemek amacıyla değil, güvenliğimizi sağlamak, dolandırıcılığı önlemek ve teknik sorunları gidermek gibi amaçlarla kullanılmaktadır.
Sohbete başladığınız an bu yükümlülüğü kabul etmiş sayılırsınız.
Üreticimize yönelik desteklerimiz
 • Üzüm ve sebze üretisine 200 bin sepet desteği projemiz ile 7 bin 500 üzüm üreticisine toplamda 7 bin 500 adet üzüm sergi bezi desteği verdik. 
 • Meyve ve sebze üreticilerine toplamda 200 bin zeytin kasası desteği verdik. 
 • 7 bin 500 zeytin üreticisine toplamda 30 bin adet zeytin toplama örtüsü desteği verdik. 
 • 9090 üreticiye 1300 ton gübre desteği verdik. 
 • Kendi yemini kendin üret projemiz kapsamında hayvan üreticilerimize 26 ton 5'li karışık yem ve 4 ton süt otu(ryegrass) olmak üzere toplam 30 ton yem bitkisi tohumu dağıttık. 
 • Tarım ve Orman Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyemizin ortak finansmanıyla gerçekleştirdiğimiz 1.100 ton hububat tohumu teslim ettik. 
 • Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde sürü iyileştirilmesi projemiz kapsamında, 840 adet damızlık koç ve 20 adet damızlık kıl keçisi üreticilerimize teslim edildi. 10 bin büyükbaş hayvan yetiştiricisine ait 58 bin büyükbaş hayvana dış parazitlerden korunması için ilaçlama yapıldı. 
 • Kurak arazileri sulu tarıma açma projemiz kapsamında, Soma, Kırkağaç, Ahmetli, Şehzadeler ve Gördes ilçelerimizde 1.600 dönüm araziyi su ile buluşturduk. 30 adet taral doldurma tesisi yapıyoruz.
 • Sulama kooperatiflerine 48 bin metre boru desteği verdik. 
 • Zararlılarla biyoteknik mücadele ve üreticilerimize ekipman desteği veriyoruz. Kanadı noktalı sirke sineğine karşı 150 bin şişe elma sirkesi dağıttık./Muhtelif ilçelerde toplamda 72 adet tarım makineleri desteği yapılmıştır 
 • Üreticiye maddi yük oluşturacak ekipman ve makineleri alarak ücretsiz kullandırıyoruz. 
 • Ana arı ve arı sütü uygulamalı eğitimleri arıcılık eğitim merkezimizde verilmektedir.
 • Dolusavar istasyonları yaptık. Sarıgöl ilçemizde üzüm üretim alanlarının dolu zamanlarından korunması projemiz kapsamında, Sarıgöl ilçe belediyesi iş birliğinde toplam 10 adet dolusavar kurulumu gerçekleştirilmiştir. Bu sayede 10 bin dekar bağ alanı içerisinde 5.448 üretici dolu zararından korunmaktadır. 
 • 2023 yılında toplamda 32 adet HİS (Hayvan içme suyu) göleti yaptık.

Tarımsal tahmin ve erken uyarı istasyonlarımız
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliğinde toplam 49 tane hayata geçirilen istasyonlarımızın 38 tanesi büyükşehir belediyemiz tarafından yapılmıştır. 1 milyon 900 bin dekar arazide üretim yapan 70 bin çiftçimiz, hava koşulları ve ilaçlama zamanı gibi konularda kısa mesajla bilgilendiriliyor ve ürünlerini koruma altına alınabiliyor. Projemiz akıllı şehirler fikir ve proje yarışmasından ödül almıştır.
Tarımda enetegre mücadelede dijital gözüm projemiz
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Zafer Kalkınma Ajansı ve Büyükşehir Belediyemizin iş birliği ile 25 adet dijital kameralı feromon tuzak alınarak çiftçilerimizin zararlılarla mücadelesine destek verilmiştir.

Sonraki Önceki
Manisa Büyükşehir Belediyesi © 2021 Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu