21.11.2016 14:30

MANİSA Büyükşehir Belediyesi’nin Kula’da hayata geçirdiği projelerin açılışı ve temel atmaları, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün katılımıyla gerçekleşti. Prestij caddelerinden düğün salonlarına, itfaiye amirlik ve müfrezelerinden restorasyon çalışmaları tamamlanan Beyler Evi’ne, yeni restorasyonu başlayan tarihi Kula Evleri’nden, Kula Belediyesi’nin ilçeye kazandırdığı hizmetlere kadar çok sayıda açılışın yapıldığı törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Kula’nın Büyükşehir ile kabuğunu kırdığını söyledi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin ‘32 Ayda 32 Hizmet’ sloganıyla Kula ilçesinde gerçekleştirdiği toplu açılış ve temel atma töreni, Kula Yunus Emre Kent Meydanı’nda gerçekleştirildi. Törene Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, eşi Şeyda Ergün, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, Alaşehir Belediye Başkanı Dr. Gökhan Karaçoban, Sarıgöl Belediye Başkanı Necati Selçuk, Selendi Belediye Başkanı Nurullah Savaş, Genel Sekreter Vekili Aytaç Yalçınkaya, MASKİ Genel Müdürü Yaşar Coşkun, Genel Sekreter Yardımcıları Yılmaz Gençoğlu, Mustafa Genç, MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Burak Aslay, Teftiş Kurulu Başkanı Ahmet Türkgüler, Kula İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Ömerbeyoğlu, MHP eski İl Başkanı Tanju Balatlı, Ülkü Ocakları İl Başkanı Murat Yörük, Kula MHP İlçe Başkanı İbrahim Kilimci, daire başkanları, Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri, şube müdürleri, ilçe koordinatörleri, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda Kulalı vatandaş katıldı.

Jeopark Hem Turizme, Hem İstihdama Katkı Sağlayacak

Manisa Büyükşehir Belediyesi Mehteri’nin konserle renklendirdiği açılış töreni, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törenin açılış konuşmasını Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun yaptı. Manisa Büyükşehir Belediyesi farkı ile Kula’da fark yaşattıklarını, önemli çalışmalar yürüttüklerini belirten Başkan Tosun, özellikle Kula tarihini ön plana çıkaran jeopark çalışmalarının hem turizme, hem de istihdama önemli katkı sağlayacağını söyledi. Kula’ya kazandırılacak olan proje ve hizmetlerden de bahseden Başkan Tosun, Büyükşehir Belediyesi ile çok daha güzel hizmetlere imza atacaklarını söyledi.

Kula Şaha Kalktı

Tosun’un ardından kürsüye Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün davet edildi. Geride kalan 32 ayda, 32 farklı hizmeti Kula’ya kazandırdıklarını belirten Başkan Ergün, “Hüseyin Tosun Başkanımla birlikte tüm siyasi çekişmelerden uzak durarak, yalnızca ve yalnızca sizlere en güzel hizmetleri ulaştırmanın çabasında olduk. Allah’a şükürler olsun ki, bugün bu güzel hizmetlerimizin açılışlarını yapacağız, temelini atacağız. Kulamız, tarihi kaynaklara göre yanık şehir ve Müslüman Türklerin Yunus diyarı olarak adlandırdığı şirin bir ilçemiz. Bu güzel ilçenin içinde barındırdığı doğal güzellikleri, tarihi dokuları ön plana çıkaralım düşüncesiyle 2014 yılında Hüseyin Tosun Başkanla el ele verdik. Bugün geldiğimiz noktada Kula’mız Büyükşehir ve Kula Belediyemizin el ele vererek yaptığı hizmetlerle şaha kalktı, şaha” dedi.

Prestij Caddeleriyle Prestijli Kula

Kula’da tamamladıkları prestij caddelerinin açılışlarını yapacaklarını belirten Başkan Ergün, “Prestij caddelerine neden bu kadar önem veriyoruz? Çünkü amacımız yaşayan şehirler oluşturmak. Yaşayan şehir demek, insanların sokağa rahatça çıkması, vakit geçirmesi demek. Vatandaşlarımızın aileleriyle sokaklarda güven içinde vakit geçirmesi, esnafımıza da katma değer sağlamak demek. Ayrıca bu şehirde yaşayan siz değerli kardeşlerimin, ağabeylerimin, bacılarımın boş vakitlerini kendi şehrinde geçirmesi demek. Esnafımızın kendisini buna göre yenilemesi, yeni sosyal alanların ve mekanların oluşması demek. İşte bu nedenlerle bunlara çok önem veriyoruz. Kula Belediye Başkanımızla imzaladığımız protokolün ardından Mevlana, Mehmet Akif Ersoy, Tabduk Emre, Şehitler, Yunus Emre ve Mahmut Dede caddeleri ile Turgut Özal Bulvarı’nı ışıl ışıl yaptık. Böylece gece ayrı gündüz ayrı güzelliğe kavuşan Kula’mız, sizlere layık bir ilçe haline geldi. İnşallah sizlerin de içine sinmiştir diye düşünüyorum” dedi.

Gençleri Geleceğe En İyi Şekilde Hazırlayacağız

Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak eğitime de büyük önem verdiklerini anlatan Başkan Ergün, “Gençlerimizin kahve köşelerinden kurtulması, boş zamanlarını verimli bir şekilde geçirmeleri amacıyla Manisa merkezde başladığımız kurslarımızı 17 ilçemizde hayata geçirmiştik. 2009 yılından beri başarıyla sürdürdüğümüz ve başarı seviyesinde yüzde 100’lere ulaşan bu önemli eğitim yuvamız, artık Gençlik Merkezimizde MASMEK adıyla gençlerimizin hizmetinde olacak. Adı her ne olursa olsun, biz gençlerimizi geleceğe en iyi şekilde hazırlamaya ve onların Atatürk’ün izinde vatanını, bayrağını seven nesiller olarak yetişmelerine katkı sağlamaya devam edeceğiz. Bilimle, eğitimle donanmış beyinleri, ‘Ne mutlu Türküm diyene’ nidalarını cesurca haykırmalarına eşlik edeceğiz. Kula’mızda da bu kurslarımız 7 derslikte 10 öğretmenimizle tam 295 çocuğumuza, gencimize hizmet veriyor. Hepsine Allah zihin açıklığı versin, vatanına-milletine hayırlı evlatlar olsunlar inşallah” diye konuştu.

Gıda Bankası 200 Kişiye Ulaşıyor

2014 yılı seçimleri öncesi söz verdiği Gıda Bankası’nı Kula’ya da kazandırdıklarını ifade eden Başkan Ergün, şunları söyledi: “Çok önemsediğimiz sosyal belediyecilik anlamında değer verdiğimiz Gıda Banka’mız var. Bu meydandan 2014 seçimleri öncesi sizlere söz vermiştim. Allah’ıma hamd olsun bu sözü yerine getirdim ve Gıda Bankası’nı Kula’mızda da hizmete kazandırdık. Şuan itibariyle 200 gerçek ihtiyaç sahibi vatandaşımız, Gıda Bankası’ndan ihtiyaçlarını gideriyor, rencide olmadan, kimseye el açmadan alışverişini gönül rahatlığıyla yapıyor. Vatandaşlarımızı rencide etmemek adına, alışverişlerini yaptıkları torbalara herhangi bir amblem ya da logo koymadan bu hizmeti veriyoruz. Helali hoş olsun. Allah tüm ihtiyaç sahibi kardeşlerimi düzlüğe çıkarsın inşallah. Kula, tarihi bir kent dedik. Manisa’nın büyükşehir olmasıyla birlikte ilçemizin turizm potansiyelini harekete geçirmek amacıyla jeopark ve tarihi Kula Evlerine can vermek için projeler ürettik.”

“Türkiye’de bir ilke imza attık”

Jeopark Belediyeler Birliği’ni kurarak, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Ergün, “Bu düşünceden hareketle Hüseyin Tosun Başkanım ve danışmanım Azmi Açıkdil ve jeoparkın tanıtımına önemli katkılar sunmuş Erdal Gümüş Bey ile birlikte bu tanıtımı daha iyi nasıl yaparız, daha ileriye nasıl taşırız sorularının yanıtlarını aradık. Bununla birlikte Jeopark Belediyeler Birliği projemizi hayata geçirdik. Büyükşehir Belediyemiz ile Kula Belediyemizin yanı sıra Salihli Belediyemizi de bu birliğe katarak, Türkiye’de bir ilke imza attık. Böylelikle Kula Jeoparkı’nı ülkemize ve dünyaya tanıtma açısından önemli bir adım atmış olduk. Jeoparkın yanında Tarihi Kula Evleri’nin restorasyonuna da öncülük ettik. Kula tarihinde görülmemiş bir restorasyon hamlesi başlattık. O evlerden bir tanesi olan Beyler Evi’nin restorasyonunu çok şükür tamamladık” dedi.

Turizmin Gözbebeği Olacak

Yaklaşık 1,5 milyon TL’ye mal olan bu restorasyon sonucunda Kula’nın tarihi dokusuna uygun, güzel bir yapıyı yeniden ilçeye kazandırdıklarını hatırlatan Başkan Ergün, “Kula’mıza hayırlı uğurlu olsun. Restorasyon çalışmalarımız tabi bununla sınırlı değil. Eski Hastane olarak bilinen Zeynep Onbaşı Evi, Kaçıklar Evi ve Ali Kutlu Evi restorasyonları da hızla devam ediyor. Rahmi Erdil evinin de projeleri çizildi. Yakın zamanda restorasyon çalışmaları başlayacak. Biz bu çalışmaları başlatırken, girişimcilere örnek olması ve onların da bu çalışmaya katkı sağlamasını hedeflemiştik. Bu hedefimiz de geçtiğimiz Eylül ayında meyvesini verdi ve Horasan Ailesi tarafından restorasyonu yapılan Zühtü Bey Konağı, kafeterya olarak Kula’mıza hizmet vermeye başladı. Bunlar Kulamız için, Manisa’mız için, ülkemiz için güzel çalışmalar. İnşallah birkaç yıl içinde bu güzel ilçemizi turizmin gözbebeği haline getirip, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline getirmiş olacağız. Bu yolda Allah bizlerin yardımcısı, sizler de en büyük destekçimizsiniz” diye konuştu.

Yanık Ülke Konutları Geliyor

Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak ilçede birkaç tane daha ev satın almanın planlamasını yaptıklarını dile getiren Başkan Ergün, “Kula’yı turizm kenti yapacağız dedik… Buraya gelecek olan turistlerin kalacakları butik otel ya da otel tarzı işletmelerin hayata geçmesi gerekiyor. İşte bu düşünceden hareketle bu evleri alacağız. Evlerini alacağımız vatandaşlarımızı da unutmadık. Onlar için Yanık Ülke Konutları’nı hayata geçiriyoruz. Bugün inşallah temelini atacağımız bu güzel projemiz 3252 metrekarelik inşaat alanına sahip 2 bloktan oluşuyor. Daireleri 1+1, 2+1 ve 3+1 olarak tasarladık. Toplamda 32 daireden oluşan projemizi kısa sürede tamamlayarak, hem evlerini alacağımız hemşerilerimizi mağdur etmeyeceğiz, hem de hızla gerekli restorasyon çalışmalarını başlatarak, söz konusu evleri turizmin hizmetine sunmuş olacağız” dedi.

Çocuk Merkezi, İtfaiye Müfrezeleri ve Düğün Salonları

Ortaya koydukları projelerde çocukları da unutmadıklarını belirten Başkan Ergün, “Projelerimizde olmazsa olmazımız çocuklarımız. Onları geleceğe en iyi şekilde hazırlanmak için Çocuk Kültür ve Sanat Merkezlerini 17 ilçemizde bir bir hayata geçirdik. Bugün de Çukurbağ’da bulunan Çocuk Kültür Merkezimizin açılışını gerçekleştireceğiz. Farklı branşlarda çeşitli eğitimler alan yavrularımız hem eğlenmeyi, hem paylaşma duygusunu, hem de vatan-millet sevgisini bu merkezlerimizde öğrenerek okul hayatına merhaba diyorlar. İnşallah buralardan ülkemize faydalı, vatanını milletini seven bir nesil çıkmasına vesile oluruz. Bugün Merkez İtfaiye Amirliği’nin yanı sıra Gökçeören ve Başıbüyük itfaiye müfrezelerimizin de açılışlarını gerçekleştireceğiz. Bildiğiniz gibi, Manisa’nın büyükşehir olmasıyla tüm itfaiye hizmetleri Büyükşehir Belediyesi uhdesine geçti. Burada da hızla çalışma yaparak yetersiz gelen araç, ekipman ve binaların yenilenmesini sağladık. Cenab-ı Allah kullanmayı nasip etmesin. Ancak olaylara zamanında müdahale edebilecek ekipman ve araçları hemen hemen tüm ilçelerimize kazandırdık ve önlemlerimizi aldık. Yine hemşerilerimizin bizden en çok talep ettiği projelerden olan Düğün Salonlarını bir bir hayata geçiriyoruz. Bugün Encekler ve Körez Mahallelerimizde tamamladığımız düğün salonlarını açarken, Çarıkballı Mahallemize kazandıracağımız salonun da temelini atacağız. Üç mahallemize de hayırlı uğurlu olsun. Diğer mahallelerimizin muhtarları da üzülmesin. Belli programlar dahilinde ihtiyaç duyulan her noktaya düğün salonlarını kazandıracağız” diye konuştu.

176 Kilometre Asfalt, 150 Bin Metrekare Parke

Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ve Yol Şube ekiplerinin Kula’da muazzam bir yol bakım, onarım ve asfalt çalışması yürüttüğünü de anlatan Başkan Ergün, şunlara yer verdi: “Kula ile Selendi arasındaki 42 kilometrelik yolda asfaltlama çalışması yaptık. Bu yola sıcak asfalt döküp, yol çizgilerini de yenileyerek eski ve kötü görünümünden kurtardık. Tabi şoför kardeşlerim ve vatandaşlarımız rahatlıkla kullanacakları güzel bir yola kavuştu. Kula ilçemizde 255 kilometrelik asfalt planlamamız vardı. Gerek kendi ekiplerimiz, gerekse ihale yoluyla yaptığımız çalışmalar kapsamında şu ana kadar 176 kilometrelik asfalt çalışmamız oldu. Kalan 79 kilometrelik asfalt çalışmamız da mevsim koşulları elverdiğince yapılacak. Asfaltın yanı sıra 2015 ve 2016 yıllarında toplam 161 bin 475 metre bakım, onarım çalışması yaptık. Asfaltın yanında yoğun bir parke taşı döşeme çalışması gerçekleştirdik. Büyükşehir Yasasıyla mahalle olan köylerimizin yıllardır özlemini duyduğu parke taşını gerek Büyükşehir Belediyemiz, gerek Kula Belediyesi ekipleri nakış gibi döşedi. Büyükşehir Belediyemiz bu yıl içinde Kula merkez ve köylerinde 150 bin metrekare parke taşı, 20 bin metre bordür, 5 bin metre de oluk çalışması yaptı. Madem köylerimizin adı mahalle oldu, o halde gerçek anlamda mahalle olsun düşüncesiyle bu çalışmalarımızı en ücra köylerimize kadar ulaştırdık.”

Ulaşımda Modern Dönüşüm

Ulaşım noktasında da Kula’ya kaliteyi, konforu ve modern hizmeti getirdiklerini belirten Başkan Ergün, “Kula-Burgaz, Kula-Bebekli, Kula-Börtlüce, Kula-Kavacık, Kula-Narıncalıpıtrak ve Kula Şehiriçi olmak üzere 7 güzergahta 5 tane modern, engelli taşımasına uygun, kameralı ve konforlu otobüslerimizle bu hizmeti sağlıyoruz. Tabi Kula-Selendi yolunun şerit boyamaları ve 44 adet cam durak yerleştirilmesi de yine Ulaşım Dairesi Başkanlığımızca yapıldı. Kula’mıza o kadar çok hizmet yapıyoruz ki, saymakla bitmez. Kısa başlıklar halinde MASKİ Genel Müdürlüğümüzün de yürüttüğü, tamamladığı ve planladığı çalışmalardan sizlere bahsetmek istiyorum” dedi.

Mahallelere Yeni Kanalizasyon ve İçme Suyu Hatları

MASKİ Genel Müdürlüğü çalışmalarını da Kulalılara anlatan Başkan Ergün, şunları söyledi: “95 mahalle kapsamında; Ayazören Mahallesinde ana kanalizasyon hattını yeniliyoruz. İçme Suyu şebeke hattı yenilenmesi ve 1 adet yeni 200 metreküp içme suyu deposu yapımı kısa sürede başlayacak. Başıbüyük Mahallesinde ana kanalizasyon hattını yeniledik. Parsel bağlantıları devam ediyor. İçme suyu terfi hattı yapılması ve İçme Suyu şebeke hattı yenilenmesi çalışmaları devam ediyor. Dereköy Mahallesinde ana kanalizasyon hattı yenilemesi tamamlandı. İçme suyu terfi hattı yapılması ve İçme Suyu şebeke hattı yenilenmesi devam ediyor. Encekler Mahallesinde ana kanalizasyon hattını yeniliyoruz. İçme Suyu terfi hattı yapılması ve İçme Suyu şebeke hattı yenilenmesi yakın zamanda başlayacak. Saraçlar Mahallesinde ana kanalizasyon hattı yenilemesini tamamladık. İçme suyu terfi hattı yapılması ve içme suyu şebeke hattı yenilenmesi devam ediyor. Çarıkballı Mahallesinde ana kanalizasyon hattı yenilemesi gerçekleştiriyoruz. İçme suyu şebeke hattı yenilenmesi yakın zamanda başlayacak.”

MASKİ’den Kula’ya 6,5 Milyon TL’lik Yatırım

MASKİ’nin ilçede çok sayıda hizmet yürüttüğünü belirten Başkan Ergün, “İçme suyu depolarının yenilenmesi çalışmaları 5 mahallemizde tamamlandı. Program dahilinde bu çalışmalar devam ediyor. İçme suyu sondajları ve arıtma tesisleri planlamalarımız devam ediyor. Yalnızca MASKİ Genel Müdürlüğümüzün 2016 yılı içinde Kula’mıza yaptığı yatırım miktarı ne kadar biliyor musunuz? 6 milyon 447 bin 215 lira. Helali hoş olsun Kula’mıza. Burada yaşayan sizler, en güzeline, en iyisine layıksınız. MASKİ Genel Müdürlüğümüzün çok sayıda yatırımı var. Kanalizasyon hatları, yağmur suyu hatları, arıtma tesisi, dere ıslah ve temizleme çalışmaları, içme suyu projeleri gibi birçok kalemde çalışmalar yapıldı. Kısacası altıyla, üstüyle Kula’mızın kabuğunu kırıyoruz. Buraya gelecek olan yerli, yabancı konuklarla burada yaşayan kardeşlerimize ve onların çocuklarına yaşanabilir bir Kula bırakmanın çabasını gösteriyoruz” diye konuştu.

Üreticiye Önemli Destekler

Popülist, günü kurtaran ya da yalnızca binadan ibaret olan projeler yapmadıklarını, aynı zamanda sosyal içerikli projelere de büyük önem verdiklerini vurgulayan Başkan Ergün, “Vatandaşlarımızın yüzünü güldürecek, esnafımızın işlerine hareket getirecek, kırsaldaki çiftçimizin gelirini arttıracak sosyal içerikli projelere de hassasiyetle yaklaşıyoruz. Bakın Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığımız bünyesinde İncesu ve Börtlüce mahallelerimize 2’şer, Yağbastı Mahallemize de 1 tane olmak üzere toplam 5 adet hayvan içme suyu göleti kazandırdık. İl genelinde 2016 yılı başında başlattığımız arıcılığın geliştirilmesi projesi kapsamında ilçemizdeki arı yetiştiricilerine 55 adet ana arının bedelsiz olarak dağıtımını yaptık. Yine aynı şekilde meyveciliğin geliştirilmesi projemizle İncesu, İbrahimağa ve Şeremet mahallelerindeki üreticilerimize toplam 420 badem fidanı; Bayramşah ve Yağbastı mahallelerimizdeki üreticilerimize de 280 adet zeytin fidanı dağıtımı gerçekleştirdik. Seracılığın geliştirilmesi projemiz kapsamında, Dereköy, Güvercinlik, Ortaköy, Yurtbaşı, Sarnıç ve Kalınharman mahallelerimizde 274 bin 350 lira değerinde 15 adet seranın montajına başlandı. Burada yüzde 75 Büyükşehir Belediyemizin katkısı, yüzde 25 çiftçimizin katkısıyla bu çalışmayı yaptık. Allah utandırmasın diyorum. İnşallah birkaç yıl içinde üreticilerimiz buralardan meyvelerini alacak. Ürünü bol, kazancı bereketli olur inşallah” dedi.

Yaptıklarımız, Yapacaklarımızın Teminatı

İlçeye yeni yılda kazandırılacak projeler hakkında önemli müjdeler de veren Başkan Ergün, sözlerini şöyle tamamladı: “Kula’ya yapacak daha çok işimiz var. Hüseyin Başkanım da anlattı. Gençlerimiz için halı sahalar, çocuklarımız için parklar, engelli kardeşlerimiz için parklar ilçemize kazandırıldı. Biz Hüseyin Tosun Başkanımla birlikte Kula’mıza daha iyisini ve daha güzelini kazandırmaya devam edeceğiz. Mezbaha ve pazaryeri ile ilgili yer tahsisi Kula Belediye Meclisi’nden geçti ve Büyükşehir Meclisi’ne geldi. Yeni yılda hem modern mezbaha, hem de pazaryerini ilçemize kazandırmak için çalışma başlatacağız. Ayrıca Tabduk Emre ve Yunus Emre Türbesi Çevresi Meydan Düzenlemesi ile Sokak Sağlıklaştırma çalışmalarımızın projelerini tamamladık. İnşallah önümüzdeki hafta içerisinde yapım ihalesine çıkacağız. Yine ilçemize terminal kazandırmak için yer bulduk. Bununla ilgili çalışmamız devam ediyor. Kula’mıza yakışır, modern bir terminali de inşallah kazandıracağız. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır diyoruz. İşte değişimin mimarları, işte değişimin şahitleri. Hepimiz bir aradayız. Güzel günlere, aydınlık yarınlara, güçlü ve huzurlu ülkeye olan inancımızla hepinize çok teşekkür ediyorum.”

Kurdeleyi Protokol Birlikte Kesti

Konuşmaların ardından Kulalı bir vatandaş sahneye gelerek, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun ve Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün için yazdığı şiiri okudu. Daha sonra Yunusemre Belediyesi Meclis Üyesi Hüseyin Köroğlu tarafından okutulan duaların akabinde hizmetlerin açılış kurdelesi protokol üyeleri tarafından kesildi. Kurdele kesiminin ardından sahneye gelen ilçedeki esnaf oda başkanları ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri Başkan Ergün’e çeşitli hediyeler takdim etti. Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun da, Başkan Ergün’e Kula’yı tanıtan bir şilt hediye etti. Açılış töreninde ülkemize barış ve huzur gelmesi temennileriyle beyaz güvercinler uçuruldu.

HABERİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ >>>

Previous Next
Diğer Haberler
Manisa Büyükşehir Belediyesi © 2017 Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından tasarlanmış ve geliştirilmiştir.
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu