08.03.2018 16:44

Manisa Büyükşehir Belediyesi Atatürk Gençlik Merkezi’nde düzenlenen ‘Kadın ve Demokrasi Buluşması’na katılan Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Genç, gençlik merkezinde görev yapan kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Genç, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Atatürk Gençlik Merkezi’nde düzenlenen ‘Kadın ve Demokrasi Buluşması’na Manisa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde görev yapan kadın eğitimci ve sorumlularının günlerini kutladı.
Atatürk Gençlik Merkezi’nde düzenlenen programda konuşan Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Genç, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ münasebetiyle gerçekleştirdiğimiz ‘Kadın ve Demokrasi Buluşması’na şahsım ve Büyükşehir Belediyesi adına hepiniz hoş geldiniz, diyorum. Bugün, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Dünyanın her yerinde kadının anıldığı, sorunların çeşitli platformlarda tartışıldığı bir gündür. Biliyoruz ki, kadın toplumun en etkileyici, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsurudur. Tüm dünyada tartışılan kadın kimliği, ülkemizde gerek sosyal gerek siyasi hayatımızı zenginleştirmektedir. Bu zenginlik sadece demokrasimizi değil aynı zamanda toplumsal ahengimizi de ortaya koymaktadır. Osmanlıdan günümüze bu çeşitliliği yaşayan ülkemizde kadınlar, erkeklerle birlikte sosyal kültürel, siyasal tarihimizin inşa ve ihyâ noktasında büyük ümitleri olmuştur. İstiklâl Savaşının Nene Hatun’u, Halide Edip Adıvar’ı, Halime Çavuş’u gibi kadının müdahil olmadığı içinde yer bulmadığı hiçbir sosyal kültürel ve siyasal hareket başarıyı yakalayamamıştır” dedi.
“Kadın ve erkek bir bütündür”
Kadın ve erkeğin bir bütünün iki eşit yarısı olduğuna inandıklarını ifade eden Genç, “Cinsiyetler arası adaleti ön plana çıkaran dinin mensupları olarak kadın ve erkeğin karşılıklı adalet ve hakâniyet içinde, yeryüzünü birlikte imar edeceğine inanıyoruz ve bunun sorumluluğunu hiçbir zaman unutmamalıyız. Türkiye Cumhuriyetinde tam 79 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı verildi. İnanıyorum ki demokratikleşme süreci kadın erkek ve tüm toplum adına önemli kazanımlar getirmeye devam edecektir. Konuşmamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şu vecizesiyle sonlandırmak istiyorum; ‘Bilinmelidir ki; yolumuz, büyük Türk kadınını çalışmalarımıza ortak yapmak, yaşamımızı onunla birlikte yürütmek, Türk kadınını bilimsel, ahlaki, sosyal ve ekonomik yaşamda erkeğin ortağı, arkadaşı, yardımcısı ve destekçisi yapmak yoludur!’ Bu vesileyle Manisa Büyükşehir Belediyesi’nde özveriyle hizmet üreten kadın çalışanlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün’ün selam, sevgi ve tebriklerini iletiyorum. En büyük dertlerin dertlisi, en büyük mutlulukların ve başarılarının ardındaki kahraman kadınlarımıza saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Biz bugünü kutlarken Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak sizin nezdinizde ispat ettik. Manisa’da Sosyal ve Kültürel İşler Dairemize bağlı gerek MABEM Eğitim Kurumlarından gerek Çocuk Kültür Merkezlerinden gerekse de MASMEK kurslarımızda hepiniz biliyorsunuz MABEM’de çalışan personelin yüzde 60’I kadın, Çocuk Kültür Merkezlerinde çalışan sorumlu öğretmen yüzde 90’ın üzerinde. MASMEK neredeyse yüzde 80-90’lara varan bir bölümünde de kadın kardeşlerimizle birlikte bu güzel hizmeti veriyoruz. Biz bundan Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak çok memnunuz. Sizlere ve bizlere bu hizmeti yapmamıza özellikle kadın elinin değdiği yere daha iyi eğitimin olacağını düşünerek bende Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Tekrar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nüzü kutluyoruz, inşallah her gününüz böyle olsun. Başarılarınız daim olsun. Ben şahsen bir günde kutlanmasına gönlü razı olmayan insanlardan biriyim. Kadınlarımız bir günde hatırlanmamalı diye düşünüyorum. Çünkü hayatın her bölümünde dokunuşu olan kadınlarımızın 364 gün unutulmaması gerektiğini düşünüyorum. Birlikte en iyi yapacağımıza da inanıyorum” diye konuştu.
Kadınlara çiçek takdim edildi
Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Genç, yaptığı konuşmasının ardından MABEM ve Gençlik Merkezlerinde görev yapan sorumlu kadın personellerin günlerini kutlayarak çiçek takdiminde bulundu.

Previous Next
Diğer Haberler
Manisa Büyükşehir Belediyesi © 2017 Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından tasarlanmış ve geliştirilmiştir.
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu