11.05.2022 14:41

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, TÜBİTAK desteğiyle Manisa Celal Bayar Üniversitesi öncülüğünde Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen Manisa Bilim Şenliği’nin açılış törenine katıldı.

 

TÜBİTAK desteğiyle Manisa Celal Bayar Üniversitesi öncülüğünde Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sağladığı Manisa Bilim Şenliği açılış töreni gerçekleştirildi. Atatürk Kent Parkı’nda gerçekleştirilen açılışa Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç, ZAFER Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Selçuk Yıldırım, İl Emniyet Müdürü Ömer Uslusoy, TÜBİTAK yetkilileri, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Ertuğrul Yıldırım ve Uğur Başkal, Teftiş Kurulu Başkanı Ahmet Türkgüler, Başkan Danışmanı Nursel Ustamehmetoğlu, Daire Başkanları, ilgili kurum ve kuruluşların yetkilileri katıldı.  Manisa Bilim Şenliği’nin açılış programı Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. ZAFER Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz, açılış konuşmasında bilimin gelişmesi için bölgesel olarak verdikleri desteklerden bahsetti.

 

Bilimle Toplum Bir Araya Geliyor

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç, “Şu an içinde bulunduğumuz açılışını gerçekleştirdiğimiz TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği Fuarı, geçmişi 12 yıla dayanan Türkiye’de bilimle toplumun 7’den 77’ye bilimsel gerçeklerden toplumun haberdar olmasını sağlayan projelerden bir tanesidir. 4004-4005-4006-4007 en kapsayıcı olan da budur. Manisa tarihinde bir ilki gerçekleştiriyoruz. Baktığınızda sadece TÜBİTAK’tan alınan bir destekle açılan bilimsel stantlarla çocuklarımıza bir takım bilimsel gerçeklerin aktarılmasından ziyade TÜBİTAK bilim toplum projelerinin en büyük temel çıktısı olan bilimle toplumu bir araya getirebilmek, toplumun tüm dinamiklerini ortak bir hedefte tek bir gaye üzerinde eyleme geçirebilmektir” dedi. Rektör Ataç, konuşmasının sonunda Bilim Şenliği’ne destek veren tüm paydaşlara tek tek teşekkür etti.

 

Başkan Ergün, Bilimin Gerekliliğini Vurguladı

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, açılış programında yaptığı konuşmada, “Manisa’mız; tarihiyle, doğasıyla ve kültürel yapısıyla ülkemizin göz bebeği şehirleri arasında yer alıyor. Sanayimiz, tarımsal üretimimiz, turizm faaliyetlerimiz ve modern eğitim kurumlarımızla ülkemizin geleceğine yön veriyoruz. Bu güzel şehirde yetişen evlatlarımız; bilimle, fenle ve sanatla kentimizi çok daha modern bir yapıya kavuşturacak. Çünkü ben, bu ülkenin gençlerine ve çocuklarına yürekten inanıyorum. Bu noktada TÜBİTAK’a, Manisa Celal Bayar Üniversitemize ve bu organizasyondaki tüm paydaş kurumlara böylesine güzel bir organizasyonda yer aldıkları için teşekkür ediyorum. Biliyorum ki; gençlerimize fırsat verdiğimiz zaman, onlara öncülük ettiğimiz zaman ve imkanlarımızı onlar için seferber ettiğimiz zaman dünyayla rekabet edebilen güçlü bir ekonomiye sahip olabiliriz. Ve bunu da Manisa Bilim Şenliği’nde olduğu gibi, bilimi, gençlerimizle ve halkımızla buluşturup geniş kitlelere yayarak başarılı olabiliriz” dedi. Başkan Ergün konuşmasının devamında, “Büyük önderimiz, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, bilime önem veren aydın bir karakteri vardı. Bu büyük dehanın şu sözleri bilimin ne kadar önemli olduğunu anlamamıza ışık tutmaktadır: “Bir ulusun asker ordusu ne kadar güçlü olursa olsun, kazandığı zafer ne kadar yüce olursa olsun, bir ulus ilim ordusuna sahip değilse, savaş meydanlarında kazanılmış zaferlerin sonu olacaktır. Bu nedenle bir an önce büyük, mükemmel bir ilim ordusuna sahip olma zorunluluğu vardır.” ifadelerine yer verdi.

 

Büyükşehir Çatısı Altında Yapılan Yatırımları Dile Getirdi

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, konuşmasının son bölümünde de Büyükşehir Belediyesi çatısı altında gençler için yapılan yatırım ve çalışmaları anlattı. Başkan Ergün, “Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak bizler de Büyük Önderimizin izinde aydın nesiller yetiştirmek amacıyla eğitime, bilime ve sanata büyük önem veriyoruz. Çocuk Kültür ve Sanat Merkezlerimizle, Gençlik Merkezlerimizle, MABEM’lerimizle, Sanat ve Meslek Edindirme Kurslarımızla çocuklarımızın ve gençlerimizin yanında oluyor, onların geleceğe güvenle bakmalarına imkan sağlıyoruz. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur anlayışıyla da birbirinden güzel ve modern spor tesislerini Manisa’mıza kazandırdık. Manisa Büyükşehir Belediyespor çatısı altında çocuklarımızın ve gençlerimizin daha çok spor yapma imkanı bulabilmesi için de 15 branşta 5 binin üzerindeki sporcumuza hizmet veriyoruz.   Ayrıca bugün burada başlayan bu güzel etkinlik gibi birçok organizasyona destek oluyoruz. Dünyada bilim ve teknolojinin ne kadar ileri seviyede olduğunu görüyoruz. Ulusların refahının ve mutluluğunun kaynağının da bilimsel çalışmalar olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu bağlamda bu büyük bilim ve teknoloji yarışında geride kalmamak için hep birlikte çok çalışmamız gerekiyor. O açıdan Manisa Bilim Şenliği etkinliğini önemsiyor ve destekliyoruz. 3 gün boyunca 100’den fazla etkinliğin yer alacağı bu güzel şenliğe binlerce vatandaşımızın katılacağı muhakkaktır. Ancak ben hemşerilerimizin daha fazla ilgi göstereceğine yürekten inanıyorum. Bu duygularla bu güzel şenliğin hayata geçmesinde emeği olan herkese şahsım ve Manisalılar adına teşekkür ediyorum. Sözlerime son verirken bilim ve sanatın daima yolumuzu aydınlatmasını diliyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

Bilim Şenliği, Yenilikçi Düşüncelere İmkan Sağlayacaktır

Başkan Ergün’ün konuşmasının ardından Vali Karadeniz de bir konuşma yaptı. Vali Karadeniz, bilim ve teknolojinin sektörel bazda gelişmenin en önemli ayağı olduğunu vurguladı. Eğitim kurumlarının son dönemde yaptığı atılımlarla önemli gelişmelerin yaşandığını belirten Karadeniz, Bilim Şenliği’nin gelecek nesillerin inovatif fikirler üretmesine de imkan sağlayacağını belirtti.

 

Müzik Dinletileri ve Stant Ziyaretleri Yapıldı

Açılış konuşmalarının ardından Manisa Celal Bayar Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Müzik Bölümü öğrencileri müzik dinletisi gerçekleştirdi. Ardından İzmir Türk Koleji öğrencilerinin yaptığı bando gösterisi büyük beğeni topladı. Açılış programında son olarak paydaş kurumlara Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç tarafından teşekkür plaketi verildi. Program, açılan stantların ziyaret edilmesiyle devam etti. Başkan Ergün, Kızılay standında kuruma bağışta da bulundu. Manisa Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kent Parkı’nın ev sahipliği yaptığı Manisa Bilim Şenliği 14 Mayıs 2022 tarihine kadar devam edecek.

 

 

 

 

Previous Next
Diğer Haberler
Sonraki Önceki
Manisa Büyükşehir Belediyesi © 2021 Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu