Merhaba!
Ben sürekli geliştirilmekte olan Manisa Büyükşehir Belediyesinin yapay asistanıyım.
Size her zaman doğru bilgiyi veremeyebilirim ama yine de elimden geleni yapacağım 🙂
Size nasıl yardımcı olabilirim?

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, IP adresiniz otomatik olarak toplanır.
Bu bilgi, güvenlik önlemlerimizi artırmak, hizmet kalitemizi iyileştirmek ve yasal gerekliliklerimizi yerine getirmek için kullanılmaktadır.
IP adresiniz, kimliğinizi doğrudan belirlemek amacıyla değil, güvenliğimizi sağlamak, dolandırıcılığı önlemek ve teknik sorunları gidermek gibi amaçlarla kullanılmaktadır.
Sohbete başladığınız an bu yükümlülüğü kabul etmiş sayılırsınız.
11.05.2024 17:43

Manisa Büyükşehir Belediyesi Aylık Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında Yunusemre ve Şehzadeler Belediyesi işbirliği ile 100. Yıl Meydanında  “Dünya Çölyak Günü” adlı etkinlik düzenlendi. Çölyak Hastalığı konusunda farkındalık oluşturmayı hedefleyen etkinlik,  büyük ilgi ile karşılandı. Düzenlen etkinlikte glutensiz undan kek pişirilerek misafirlere ikram edildi.

Çölyak Hastalığı ile ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla Manisa Büyükşehir Belediyesi, Yunusemre Belediyesi, Şehzadeler Belşediyesi ve Çölyak Organik Beslenme Derneği işbirliğiyle Yunusemre ilçesi 100. Yıl Meydanında “Dünya Çölyak Günü” adlı etkinlik düzenlendi. Etkinliğe Yunusemre Belediye Başkanı Musa Semih Balaban, Başkan Yardımcıları, Manisa Çölyak Derneği Başkanı Halim Şivecan ve dernek üyeleri katıldı. Çölyak Organik Beslenme Derneği Başkanı Halim Şivecan, Çölyak hastalığıyla yaşam hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Şivecan, Çölyak Hastalığı ile mücadelede en önemli noktanın bireyin yaşam tarzı olduğunu vurguladı. Etkinlikte glutensiz undan pişirilen kekler gelen misafirlere ikram edildi. Programda çocuklar için de yüz boyama etkinliği gerçekleşti.

Çölyak Hastalığını Tanıyalım

Hastalık, bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus denilen yapıların bozulmasına sebep olmakta dolayısıyla yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim hastalığıdır. Çölyak hastası olan kişiler buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunan ve glüten olarak adlandırılan bir proteine tahammül edememektedir. Çölyaklı hastalar gluten içeren yiyecekler yediklerinde, onların bağışıklık sistemleri bunu ince bağırsaklara zarar vererek yanıtlar. Özellikle çok küçük ve parmak şekline benzeyen villus olarak adlandırılan ince bağırsaktaki emilimi sağlayan yapılar kaybolur, düzleşir ve görevini yapamaz hale gelir. Vücudun kendi bağışıklık sistemine zarar vermesinden dolayı çölyak hastalığı otomatik bağışıklık sistemi rahatsızlığı olarak düşünülmektedir. Bununla birlikte yiyeceklerin emilememesinden dolayı sindirim rahatsızlığı olarak da sınıflandırılabilmektedir.
 

Previous Next
Diğer Haberler
Sonraki Önceki
Manisa Büyükşehir Belediyesi © 2021 Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu