Merhaba!
Ben sürekli geliştirilmekte olan Manisa Büyükşehir Belediyesinin yapay asistanıyım.
Size her zaman doğru bilgiyi veremeyebilirim ama yine de elimden geleni yapacağım 🙂
Size nasıl yardımcı olabilirim?

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, IP adresiniz otomatik olarak toplanır.
Bu bilgi, güvenlik önlemlerimizi artırmak, hizmet kalitemizi iyileştirmek ve yasal gerekliliklerimizi yerine getirmek için kullanılmaktadır.
IP adresiniz, kimliğinizi doğrudan belirlemek amacıyla değil, güvenliğimizi sağlamak, dolandırıcılığı önlemek ve teknik sorunları gidermek gibi amaçlarla kullanılmaktadır.
Sohbete başladığınız an bu yükümlülüğü kabul etmiş sayılırsınız.
13.05.2024 13:56

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Manisa’nın Soma ilçesindeki temaslarına Soma Belediyesini ziyaret ederek başladı. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Ferdi Zeyrek’in de katıldığı ziyarette konuşan CHP Lideri Özel, “Soma'ya adalet gelmeden Özgür Özel hayata gözlerini yumarsa, yumamaz. Bu kadar açık söylüyorum gözü açık gider. Bugün burada bir zafer sarhoşluğu içinde değil, haklı bir mücadelenin önemli bir kademesini başarmış insanları tebrik etmek için yasımıza sahip çıkarak hangi partiye geçmişte oy verdiğine bakmadan bütün Somalılara sahip çıkarak bugün buradayız. Burada olmaya devam edeceğiz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, Soma programı kapsamında Soma Belediyesini ziyaret etti. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Ferdi Zeyrek’in de eşlik ettiği ziyarette, Genel Başkan Özel, Soma Belediye Başkanı Sercan Okur ve belediye çalışanları tarafından karşılandı. Ziyarette konuşan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Soma Belediyesi'ne ziyaretimizde, bana neredeyse tüm genel başkan yardımcılarım eşlik ediyor. Çok sayıda milletvekilimiz, parti meclis üyemiz burada. Bugün 13 Mayıs 2024 Soma faciasının tam 10’uncu yılı. Bugünden önce bu belediyeye gelmek istemedim. Bugün burayı ziyaret etmek istedim. Daha önce biraz önce kapı önünde söyledim ama çok mümkün olmadı. Hüseyin abi lakabı Ecevit. 1971'den beri bu bayrak elinde Cumhuriyet Halk Partisi'nin önünde yürüyor. Facianın olduğu gün ondan bir yıl sonra biz gün oldu burada 500 kişi yürüdük. Gün oldu 9 kişi yürüdük Önümüzde Ecevit hep vardı” dedi.
“Bu partinin emekçisi Ecevit”
Siyasette sembol kişilerin unutulmaması gerektiğine vurgu yapan Özel, “Kendisine bundan üç dört sene önce dedim ki ilk başlarda tabii kalabalıktı yürüyüşler, gitgide azaldı. Bir seferinde dedim ki Ecevit'e; bu Soma Belediyesini bir gün alacağız. Yine sen önde yürüyeceksin. Ben geleceğim arkandan. Bu kapıdan gireceğim. Doğru mu? Doğrudur. Bugün onu yaptık. Ben siyasette bu tip şeylerin, bu tip sembol olayların, sembol kişilerin asla unutulmaması; günü geldiğinde o beklenen olay gerçekleştiğinde, eskiden kurulan hayallerin, yapılan taahhütlerin hiçbir zaman boşa çıkarılmaması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü fikri takip böyle bir şeydir. Bunun için burada bu protokolün bir numarası genel başkan değil; Ecevit. Bu partinin emekçisi, bu sobanın emekçisi. Ecevit elinde bayrakla kabristanda günlerce ağladı” dedi.
“En garip yüz gülmeden hiçbirimizin yüzü gülmeyecek”
CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Ben gözümle gördüm. On sene önce bugün kabristanda elinde bayrağı vardı. Ecevit ağlıyordu. Biz ağlıyorduk. Bir gün güleceksek Ecevit'in yüzü gülmeden hiçbir Cumhuriyet Halk Partilinin yüzü gülmeyecek. Soma'daki en garip yüzü gülmeden hiçbirimizin yüzü gülmeyecek. O yüzden tasarruf tedbiri önemlidir. O yüzden o arttırdığı parayı ne yapacak Sercan Okur? Sercan Okur arttırdığı parayı Soma'da ihtiyacı olan kim varsa onun sosyal projelerini harcayacak. Sosyal yardımlarını arayacak. Sosyal belediyecilik yapmak için harcayacak. Bu kadar önemli bir şeydir. Çok kıymetli bir şeydir” dedi.
Başkan Okur’a Övgü
Soma’da büyük bir acıyı hep birlikte göğüslediklerini de dile getiren Özel, “Bugün yine birlikte olacağımız Soma aileleriyle birlikte on yıldır yas da tuttuk, hukuk da aradık adalet de aradık. Sercan Başkan Soma'da adalet arayan Türkiye'nin dört bir yanından gelen hukukçuların yanında Manisa Barosu'na bağlı olarak Somalı bir avukat olarak en önemli katkıları yapmış birer birer herkesle ilgilenmiş birisidir. Sercan Okur öyle herhangi birisi değildir. Soma'yı nasıl kazandı CHP diye düşünenlere; Sercan Okur, örgütlü mücadelenin temsilcisidir. Örgütümüzün adayıdır. Somalı ailelerin adayıdır. Soma'daki tek başına başı sıkışan kim Özgür Özel'i aradıysa sen bizim Sercan'ı biliyor musun? “biliyorum”, git yanına selamını söyle deyince bir daha karşılaştığımıza Allah razı olsun çok ilgilendi dedirtmiştir. Böyle bir isim şimdi Soma Belediyesinde oturuyor. Onu örgütümüz adına öneren, destekleyen ilçe yönetiminin temsilcisi bir yanımızda oturuyor” diye konuştu.
“Soma Davası yeniden görülmelidir”
Soma maden faciasının ve davalarının sürekli takipçisi olduğunu aktaran Özel, “Adalet arayışına gelince, Soma için ben 87 blok dava takip ettim Akhisar'da. Onun için Akhisar İlçe Başkanımıza, geçmiş dönem başkanlarımıza, Akhisar Belediye Başkanımıza yürekten teşekkür ediyoruz. O 87 blok davanın sonunda beş buçuk gün hapis yattılar adam başı. Katlettikleri kişi başı çıktılar kurtulduk sanıyorlar. Kamu görevlileriyle ilgili yargılama yeni başladı. Hassasiyetle takip ettiğimiz husus şudur: Bir, Soma'daki dava Akhisar'da görülen dava yeniden görülecek. Yeniden o dava görülmeden Soma’ya adalet gelmez. Kamu görevlilerinde imza yetkisi kullanan, kullanmayan baştaki, arkadaki hepsini titizlikle inceleyeceğiz. Ama AK Parti'nin seçimini finanse etsin diye onlara tahsis yapanları, alanı ihalesiz genişletenleri, denetim yaptırmayanları, gelecek olan denetçiliği önceden haber verenleri tespit etmeden buradaki birkaç tane zavallı devlet memurunu cezalandırmakla Soma'ya adalet falan gelmez” dedi.
“Burada olmaya devam edeceğiz”
Soma'ya adalet arayışlarına devam edeceklerini kaydeden Özel, “Soma'ya adalet gelmeden Özgür Özel hayata gözlerini yumarsa, yumamaz bu kadar açık söylüyorum gözü açık gider. Bugün burada bir zafer sarhoşluğu içinde değil, haklı bir mücadelenin önemli bir kademesini başarmış insanları tebrik etmek için yasımıza sahip çıkarak hangi partiye geçmişte verdiğine bakmadan bütün Somalılara sahip çıkarak bugün buradayız. Burada olmaya devam edeceğiz. Ecevit bugünü gördü. Başka günleri de görecek. Madencilere sahip çıkacak Bülent Ecevit gibi 1970'de Ecevit'in madencilere sahip çıktığı gibi Soma'ya, Soma'daki madencilere, Zonguldak'a, Zonguldak'taki madencilere, bütün Türkiye'deki madencilere sahip çıkacak bir halkın iktidarını kurduğumuz gün Ecevit yine en önde yürüyecek. Biz onun arkasından yürüyeceğiz. Ecevit gelecek Enerji Tabi Kaynaklar Bakanlığı'nda madenciden yana bir bakan devir teslime girerken Ecevit o bakanlığa o bakanın önünde girecek. Bunu gölge kabinedeki bakanlarım unutmasın. İl başkanım unutmasın. Biz ne zaman iktidarı teslim alacağız. Ne zaman Anıtkabir'e gidecek? Ecevit önümüzde yürüyecek. Ecevit'e olan borcumuz Soma'ya olan vicdan borcumuzdur. Ona bakınca ben 301 madencinin hatırasını görüyorum. Analarını görüyorum, çocuklarını görüyorum. Bundan sonra da Soma'nın acısını unutmayacağız, hesabını soracağız. Bundan sonra artık Soma'da yüzler gülecek. Zaten bu işleri en iyi yapabilen benim kadar bu meseleyi içinde hisseden birisine Soma'yı emanet ettik. Örgütümüzle beraber ellerinden geleni yapacaklar” dedi.
Dualar Maden Şehitleri İçin
Açıklamaların ardından Soma Belediyesinin anı defterini imzalayan CHP Lideri Özgür Özel’e, Soma Belediye Başkanı Sercan Okur tarafından Soma'nın yerel ürünleri ve madenci heykeli hediye edildi. Özel daha sonra madenciler için düzenlenen mevlit törenine geçti.

Previous Next
Diğer Haberler
Sonraki Önceki
Manisa Büyükşehir Belediyesi © 2021 Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu