21.09.2016 11:30

Geleceğin sanatçılarını keşfedip yetiştirmek amacıyla kurulan Manisa Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı bu yılda özel yetenek sınavıyla öğrenci alacak. Türk Müziği, Batı Müziği, Temel Müzik, Dans ve Tiyatro bölümünden oluşan konservatuvara bu yıl 100 öğrenci kabul edilecek. 14 Ekim’de sona erecek başvurular, Atatürk Gençlik Merkezi ve tiyatro bölümü için Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’ndan yapılabilecek.

Türk Müziği, Çağdaş Müziği, Türk Halk oyunlarını, Dünya danslarını ve tiyatroyu aslına uygun ve doğru olarak icra etmek, koruyup geliştirmek, topluma sevdirmek ve yetenekli kişileri keşfedip yetiştirmek amacıyla kurulan Manisa Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı bu yıl özel yetenek sınavıyla 100 öğrenci kabul edecek. 14 Ekim’de sona erecek olan başvurular Atatürk Gençlik Merkezi ve tiyatro bölümü için Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda alınabilecek. Konservatuvar başvuruları ile ilgili bilgi veren Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Ergun Aksoy, “Kurulduğu günden bu yana yüzlerce kişiyi sanata kazandırmış Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarımıza özel yetenek sınavıyla 100 öğrenciyi kabul edeceğiz. Konservatuvarımızın eğitim süresi 1 yıl olup, Türk Müziği, Batı Müziği, Temel Müzik, Dans ve Tiyatro bölümlerinden oluşmaktadır. Planlamada Devlet Konservatuvarları esas alınmıştır. Öğrencilerimiz saat 18.00 den sonra haftada 3 veya 4 gün bölümlerine göre değişen toplam 14 ile 20 ders saati eğitim göreceklerdir. Yılsonunda final sınavlarını başarıyla tamamlayan öğrencilerimize “Konservatuvar Mezuniyet Sertifikası” verilecektir. Başarıyla mezun olan öğrencilerimiz böylelikle müziğin, dansın ve tiyatronun temel bilgi ve kurallarını öğrenmiş olacaklar hem de eğitim gördükleri bölüm alanında mesleki eğitim veren diğer okul sınavlarında avantaj kazanacaklar ve isterlerse profesyonel anlamda müzik, dans ya da tiyatro icra etme yolunda önemli bir mesafe katetmiş olacaklardır” diye konuştu.

Son Başvuru 14 Ekim

Manisa Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı bünyesinde hizmet veren icra toplulukları olduğunu da belirten Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Ergun Aksoy, Türk Sanat Müziği Korosu, Türk Halk Müziği Korosu, Çocuk Korosu ve Dans Topluluğu’ndan oluşan gruplarda konservatuvar öğrencileri dışında da müziğe ve dansa yeteneği olan her Manisalının yer alabileceğini belirtti. Aksoy, “Alanında uzman eğitimciler tarafından yetiştirilen icra toplulukları yıl içerisinde çeşitli zamanlarda konserler vermekte ve özel gösteri programları sergilemektedir. Tüm sanatsever Manisalıları Konservatuvarımıza bekliyoruz Son başvuru 14 Ekim” diye konuştu.

Alınacak öğrenci sayıları, yaş aralıkları, başvuru tarihi, sınav tarihi ve başvuru için gerekli belgeler aşağıda belirtmiştir.

Bölümler Yaş Aralığı Kontenjan

Türk Müziği 15-35 yaş arası 20

Batı Müziği 15-35 yaş arası 20

Dans 15-35 yaş arası 20

Tiyatro 15-35 yaş arası 25

Temel Müzik 15-35 yaş arası 15

1- BAŞVURU ŞARTLARI VE GENEL KOŞULLAR

a) Adayın yaşının başvuruda bulunacağı bölümün yaş aralığına uygun olması.

b) Adaylar birden fazla bölümünün sınavına girebilir.

c) Birden fazla bölümün sınavını kazanan adaylar sadece bir bölüme kayıt yaptırabilirler.

d) Ses özelliği : Adayın, akut veya kronik ses bozukluğu yada ses kısıklığı olmaması. (Dans bölümünde geçerli değildir)

e) Konuşma Özelliği: Adayın sağlıklı öğrenim görebilmesi için konuşma engeli 'kekemelik, pelteklik gibi' olmaması. ( Dans bölümünde geçerli değildir)

f) Bedensel Özellikler: Adayda sağırlık ya da ağır işitme, çalgıyı çalmayı engelleyecek şekilde vücut bozuklukları ve engelleri bulunmaması.

g) Derslere devam zorunluluğu bulunduğundan, saat 17.30'dan sonra derslere devamına engel teşkil edecek durumunun olmaması.

2- BAŞVURU İÇİN GEREKEN BELGELER

a) Başvuru formu

b) Vesikalık fotoğraf ( 2 adet )

c) 18 yaşından küçükler için veli izin dilekçesi.

3- BAŞVURU YERİ VE TARİHİ

Başvurular her yıl Ekim ayında açıklanan tarihe kadar Manisa Büyükşehir Belediyesi Atatürk Gençlik Merkezi Konservatuvar Sekretaryası ve Tiyatro bölümü için Şehir Tiyatrosu'na mesai saatleri içinde şahsen yapılmalıdır.

Previous Next
Diğer Haberler
Manisa Büyükşehir Belediyesi © 2017 Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından tasarlanmış ve geliştirilmiştir.
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu