Merhaba!
Ben sürekli geliştirilmekte olan Manisa Büyükşehir Belediyesinin yapay asistanıyım.
Size her zaman doğru bilgiyi veremeyebilirim ama yine de elimden geleni yapacağım 🙂
Size nasıl yardımcı olabilirim?

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, IP adresiniz otomatik olarak toplanır.
Bu bilgi, güvenlik önlemlerimizi artırmak, hizmet kalitemizi iyileştirmek ve yasal gerekliliklerimizi yerine getirmek için kullanılmaktadır.
IP adresiniz, kimliğinizi doğrudan belirlemek amacıyla değil, güvenliğimizi sağlamak, dolandırıcılığı önlemek ve teknik sorunları gidermek gibi amaçlarla kullanılmaktadır.
Sohbete başladığınız an bu yükümlülüğü kabul etmiş sayılırsınız.
HABERLER
Güzgülü, “Depremin yaralarını sarmak için tek yürek olduk”
14.02.2023 19:36

Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Şubat ayı Toplantısı, ülkemizi yasa boğan deprem felaketi nedeniyle buruk bir şekilde gerçekleşti. Yaşanan felakette hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar dileyen Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Güzgülü, “Birlik ve beraberlik içinde afetzede kardeşlerimizin yaralarını sarmak için deprem bölgesinde çalışmalar yaptık ve yapıyoruz. Bu acı hadiseyle birlikte devletimizin tüm kurumları tam anlamıyla tek yürek oldu” dedi.

 

Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat Ayı Olağan Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Güzgülü başkanlığında gerçekleşti. Toplantı öncesinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerde yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Ardından hayatını kaybeden vatandaşlarımızın ruhlarına ithafen dualar okundu. Ülkemize ve milletimize başsağlığı dileyerek açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Güzgülü, “Hepimizi derin yasa boğan, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve tam 10 ilimizi ciddi anlamda etkileyen büyük bir deprem afetini yaşadık. 30 binin üzerinde vatandaşımızın yaşamını yitirdiği, 80 binin üzerinde vatandaşımızın yaralandığı, binlerce yapının yerle bir olduğu bu acı hadise, yüreklerimizi yaktı. Öncelikle depremde kaybettiğimiz vatandaşlarımıza yüce Allah’tan rahmet, yaralanan kardeşlerimize acil şifalar diliyoruz. Ülkemizin ve milletimizin başı sağ olsun” dedi.

Belediye Başkanlarına Teşekkür Etti

Acı hadiseyle birlikte devletin tüm kurumlarının tam anlamıyla tek yürek olduğunu ifade eden Başkanvekili Güzgülü, “Manisa’mızda da, Valiliğimiz öncülüğünde Büyükşehir Belediyemiz ve 17 ilçe belediyemiz olağanüstü bir gayret sarf etti. Her belediyemiz imkanları ölçüsünde araçlarıyla personelleriyle kurdukları çadır kentlerde sağladıkları yemek imkanıyla hayırseverlerimizi harekete geçirerek, depremden zarar gören kardeşlerimize ulaşmak, gönüllerini yapmak ve acılarını hafifletmek için canla başla çalıştı. Bu güzel birlik ve beraberlik içinde afetzede kardeşlerimizin yaralarını sarmak için deprem bölgesinde çalışmalar yaptık ve yapıyoruz. Bu vesileyle ben tüm hemşerilerimiz adına değerli belediye başkanlarımıza, personellerine ve belediyelerimizin çalışmalarına gönüllü olarak katılanlara teşekkür ediyorum. İnşallah en kısa sürede yaralarımızı sarmaya çalışacağız” dedi.

Herkes Yaraları Sarmak İçin Canla Başla Çalıştı ve Çalışıyor

Yalnızca belediyelerin değil, MASKİ Genel Müdürlüğü, Manisa’daki tüm kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının, depremin yaşandığı andan itibaren devletin ve milletin yanında olduğuna dikkat çeken Güzgülü, “Herkes bu düşünceyle sadece ve sadece yaraları sarmak için canla başla çalıştı ve çalışmaya devam ediyor. Bu bağlamda Valiliğimiz öncülüğünde vatandaşlarımızdan gelen ayni yardımların toplanması için açılan Atatürk Spor Salonu’nda yardımların tasnifi ve paketlenmesi için gönüllü personellerimizi de yönlendirdik. İlçe belediyelerimizle birlikte orada çalışan gönüllü arkadaşlarımızın yeme ve içme ihtiyaçlarını karşıladık. Ayrıca yardımların deprem bölgesine sürekli olarak sevkiyatı noktasında da katkılarımız devam ediyor. Şu ana kadar kamyonlarımız tam üç sefer deprem bölgesine gidip geldi. Gençlerimizin ve gönüllü her yaştan vatandaşlarımızın oradaki canla başla çalışması, bizleri hem duygulandırdı hem de zor günlerde nasıl bir ve beraber olduğumuzu herkese gösterdi” diye konuştu.

Arama ve Kurtarma Çalışmalarında Aktif Rol Üstlendik

Manisa Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları hakkında da bilgi veren Güzgülü, “Depremde arama kurtarma faaliyetlerine destek olmak isteyen AFAD gönüllülerini deprem bölgesine ulaştıran otobüslerimiz, dönüş yolunda bölgeden ayrılmak isteyen depremzedeleri Manisa’ya ve güzergahındaki yerleşim yerlerine taşıdı. Ayrıca Genel Sekreterimiz Aytaç Yalçınkaya ve Genel Sekreter Yardımcılarımız Ali Öztozlu, Metin Memiş, MASKİ Genel Müdür Yardımcımız Gökhan Çevik, daire başkanlarımız, ilçe belediye başkanlarımız bölgedeki ihtiyaçları yerinde tespit etmek için deprem bölgesine gitti. İtfaiyemiz başta olmak üzere, MASKİ arama-kurtarma ekipleriyle arama ve kurtarma çalışmalarında aktif rol üstlendik” dedi.

26320 Litre Mazot Desteği

Manisa Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ Genel Müdürlüğünün afet bölgesindeki mevcut durumu hakkında da bilgi veren Güzgülü, “İş makineleri, kamyonlar, tırlardan oluşan 115 aracımızı, 294 personelimizle birlikte afet bölgesinde görevlendirdik. Ayrıca 25 adet cenaze nakil aracı ve 50 personelimizle defin işlemlerinde aktif olarak görev almaktayız. Bölgeye gönderdiğimiz 25 arazi aracı ve 50 personelden oluşan filomuzla da deprem bölgesine gönderilen insani yardımların ulaşılması zor olan köylere ulaştırılması için özveriyle çalışma yürütüyoruz. Bunlarla birlikte deprem bölgesine malzeme taşıyan tırlara 19320 litre ve deprem alanındaki araç ve iş makinelerine 7000 litre olmak üzere toplam 26320 litre mazot desteğimiz oldu” dedi.

Rahmet ve Başsağlığı Diledi

Bölgede yaşanan bazı olaylardan örnekler veren Güzgül, “Tüm bu çalışmalarımızla birlikte önceki gece, yani depremin 166. saatinde itfaiye ekiplerimiz, 60 yaşındaki bir vatandaşımızı sağ olarak kurtardı. Bu mucize de yüreğimizdeki ateşi bir nebze de olsa azalttı. Bunun yanında ilk gün afet bölgesine giden itfaiye ekibimizde yer alan itfaiye personelimiz Harun Kayışlı’nın Kahramanmaraş’ta bulunan ablasının acı haberi yüreğimizi yaktı. Enkaz altından ablasının cansız bedenini çıkaran personelimiz, acısını yüreğine gömüp, diğer canları kurtarma düşüncesiyle görevine devam etti. Bir kez daha Harun kardeşimize ve değerli ailesine sabır, ebediyete uğurladığı ablası ve depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz. Rabbim, afet bölgesinde görev yapan tüm kahramanlarımızın yardımcısı olsun” dedi.

Zor Günleri Aşacak Yaralarımızı Birlikte Saracağız

Yaraların sarılması için çalışmaların devam ettiğini dile getiren Güzgülü, “Şunu da belirtmeliyiz ki, gerek deprem bölgesindeki vatandaşlarımız gerek de Manisa’ya gelen depremzede misafirlerimizin yaralarını sarmak için Valiliğimiz öncülüğünde tüm kurumlarımız elinden gelenin fazlasını yapmış ve yapmaya devam edecektir. Bundan da kimsenin şüphesi olmasın. Valimiz başkanlığında toplantılar düzenlenerek, ilimize gelen depremzedelerimizin sorunlarını çözmek için elbirliğiyle çalışıyoruz. Bunlarla birlikte kardeş belediyelerimiz de yardım tırları göndererek, çalışmalarımıza destek oldu. Bu vesileyle kardeş şehirlerimizin değerli belediye başkanlarına da teşekkürlerimizi sunuyoruz. Çok büyük bir acı yaşadık. Yüce Allah, bir daha ülkemize ve milletimize böylesi acı olaylar yaşatmasın. İnşallah birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde bu zor günleri aşacak, yaralarımızı birlikte saracağız. Allah devletimizin ve milletimizin yardımcısı olsun. Afet bölgesinde yara sarmak için çaba gösteren herkesten Allah razı olsun” diye konuştu.

Previous Next
Sonraki Önceki
Manisa Büyükşehir Belediyesi © 2021 Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu